A space traveler weighs 550 N on earth.What will the traveler weigh on another p
ID: 1664563 • Letter: A
Question
A space traveler weighs 550 N on earth.What will the traveler weigh on another planet whose radius isthree times that of earth and whose mass is twice that ofearth?1____________ N
A crate is sliding down a ramp that is inclined at an angle of59.1° abovethe horizontal. The coefficient of kinetic friction between thecrate and the ramp surface is 1.018. Findthe acceleration of the moving crate.
1____________ m/s2
A 258 kg log is pulled up a ramp by meansof a rope that is parallel to the surface of the ramp. The ramp isinclined at 30.0° with respect to the horizontal. Thecoefficient of kinetic friction between the log and the ramp is0.840, and the log has an acceleration of0.700 m/s2. Find the tension inthe rope.
1____________ N
Explanation / Answer
a)Since g=GM/r^2 so if the radius of that planet is three times of the earth andmass is twice. g*2/3^2=g' so g'=2/9 g weighs is the product of mass and gravity acceleration so N'=N/g * g'=2/9 *550=122,22(N) b)Let a is the acceleration of the moving crate. am=mg sin - mg cos* a=gsin-gcos=3,28(m/s^2) c)Let T is the tension of the string. ma=T-mgsin-mgcos* so T=m(a+g(sin+cos*))=3284(N)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.