A space traveller weighs herself on Earth, at a location where the acceleration
ID: 1975704 • Letter: A
Question
A space traveller weighs herself on Earth, at a location where the acceleration due to gravity is 9.82 m/s2, and finds a value of 551 N. What is her mass in kilograms?
The traveller travels to a planet in a neighboring galaxy. It is a long trip, but she somehow manages to maintain her physical condition by conscientious exercise and diet control. The acceleration due to gravity on this planet is 11.9 m/s2. What is the traveller's mass on the planet in kilograms? And her weight there in N (newtons)?
Explanation / Answer
weight = mass x (accelaration due to gravity)
a) 551 = m x (9.82)
m= 56.11kg
b) the mass of the traveler is remain the same i.e m = 56.11kg
and weight = m x (accelaration due to gravity)
W = 56.11 x 11.9
W = 667.709N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.