A uniform electric field with a magnitude of 5750 N/C points in the positive x d
ID: 1956193 • Letter: A
Question
A uniform electric field with a magnitude of 5750 N/C points in the positive x direction.Part A)
Find the change in electric potential energy when a +12.5 muC
charge is moved 6.50 cm in the positive x direction.
Part B)
Find the change in electric potential energy when a +12.5-mu { m{C}}
charge is moved 6.50 cm in the negative x direction.
Part C)
Find the change in electric potential energy when a +12.5-mu { m{C}}
charge is moved 6.50 cm in the positive y direction.
delta U= ? Joules (for all three)
Explanation / Answer
Uniform electric field E= 5750 along +X
A ) Change in electric potential energy, is the work done to move charge against the field,
So U = -W = -F.d = - q (E.d)
= 12.5*10-6 *(5750 * 6.5*10-2) = 4.672*10-3 J
B)
U = -W = -F.d = - q (E.(-d))
= 12.5*10-6 *(5750 * -6.5*10-2) = - 4.672*10-3 J
C) U = -W = -F.d = - q (E.(-d)) =0, Since electric field direction is perpenticular to the movment
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.