A uniform electric field of 5 kN/Cis in the x direction. A positive point charge
ID: 1267049 • Letter: A
Question
A uniform electric field of 5 kN/Cis in the x direction. A positive point charge of 3 ?C is released from the rest at the origin.
a.) What is the potential difference V (18 m) ? V (0)?
Answer in units of kV
b.) What is the change in the potential energy of the charge from x = 0 to x = 18 m?
Answer in units of mJ
c.) What is the kinetic energy of the charge when it is at x = 18 m ?
Answer in units of mJ
d.) Find the potential if it is chosen to be zero at x = 0.
1. V (x) = ?(5 kV/m)x + 5 kV/m
2. V (x) = ?(5 kV/m)x ? 10 kV/m
3. V (x) = ?(5 kV/m)x + 10 kV/m
4. V (x) = ?(5 kV/m)x ? 5 kV/m
5. V (x) = ?(10 kV/m)x
6. V (x) = ?(5 kV/m)x
e.) Find the potential if it is 6 kV at x = 0.
1. V (x) = ?(5 kV/m)x - 6 kV
2. V (x) = ?(5 kV/m)x + 5 kV/m
3. V (x) = ?(6 kV)x
4. V (x) = ?(5 kV/m)x +6 kV
5. V (x) = ?(5 kV/m)x
6. V (x) = ?(5 kV/m) - 5 kV/m
f.) Find the potential if it is zero at x = 1 m.
1. V (x) = ?(5 kV/m)x ? 10 kV
2. V (x) = ?(10 kV/m)x
3. V (x) = ?(5 kV/m)x
4. V (x) = ?(5 kV/m)x ? 5 kV
5. V (x) = ?(5 kV/m)x + 10 kV
6. V (x) = ?(5 kV/m)x + 5 kV
Explanation / Answer
(a)V(18)-V(0) = -E*d = -5*18 = -90 kV
(b) P.E = -E*d*q = -90,000 * 3*10^-6
= -270 mJ
(c) K.E = -P.E = 270 mJ
(d) 6. V (x) = ?(5 kV/m)x
(e) 4. V (x) = ?(5 kV/m)x +6 kV
(f) 6. V (x) = ?(5 kV/m)x + 5 kV
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.