A uniform electric field with a magnitude of 5550N/C points in the positive x di
ID: 1274915 • Letter: A
Question
A uniform electric field with a magnitude of 5550N/C points in the positive x direction.
A. Find the change in electric potential energy when a +18.0-?C
charge is moved 4.50cm in the positive x direction. ?U =_____J
B. Find the change in electric potential energy when a +18.0-?C
charge is moved 4.50cm in the negative x direction ?U =_____J
C.
Find the change in electric potential energy when a +18.0-?C
charge is moved 4.50cm in the positive y direction.
Express your answer using one significant figure. ?U =_____J
Explanation / Answer
du = Q dV = q E dx = 18.0E-6*5550*4.5E-2= 4.5E-3 J
b) now - previous value
so -4.5E-3 J
c) not moving in direction of field so dU = 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.