A car having a mass of 500 kg is initially at rest. A constant 1,000 N net force
ID: 1950317 • Letter: A
Question
A car having a mass of 500 kg is initially at rest. A constant 1,000 N net force acts on the car over a distance of 50 m, causing the car to speed up. After it travels 50 m, the car moves with constant velocity.
a.) What is the total work done on the car over the 50 m distance it travels while speeding up?
b.) How fast is the car moving after 50 m?
c.) What is the net force on the car while its moving with constant velocity?
d.) What is the total work done on the car while its moving with constant velocity?
Explanation / Answer
acceleration = F/ m = 1000/500 = 2 m/s2
velocity,
V2 - u2 = 2as
V2 = 2 * 2 * 50 = 200
velocity V = 200 = 14.14 m/s
a ) work = F. s = 1000 * 50 = 50,000 J
b) velocity , V = 14.14 m/s
C ) constant velocity, a = 0
D) work done = 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.