Two lasers are shining on a double slit, with slit separation d. Laser 1 has a w
ID: 1919089 • Letter: T
Question
Two lasers are shining on a double slit, with slit separation d. Laser 1 has a wavelength of d/20, whereas laser 2 has a wavelength of d/15. The lasers produce separateinterference patterns on a screen a distance 4.40m away from the slits Part B What is the distance betweenthe first maxima (on the same side of the central maximum) of thetwo patterns? Express your answer in meters. Part C What is the distance betweenthe second maximum of laser 1 and the third minimum of laser 2, onthe same side of the central maximum? Express your answer in metersExplanation / Answer
b)first maxima for first slit y=d/20 *d/4.4=0.01136 m for second slit y=d/15*d/4.4=0.01515 m difference=3.79*10^-3 m c)distance between the second maximums= 2*3.79*10^-3=7.583*10^-3 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.