Two large parallel copper plates are 4.09 cm apart and have a uniform electric f
ID: 2001811 • Letter: T
Question
Two large parallel copper plates are 4.09 cm apart and have a uniform electric field of magnitude E = 6.01 N/C between them (see the figure). An electron is released from the negative plate at the same time that a proton is released from the positive plate. Neglect the force of the particles on each other and find their distance from the positive plate when they pass each other.
the tolerance is +/-2%
Number Units This answer has no units° (degrees)mkgsm/sm/s^2NJWN/mkg·m/s or N·sN/m^2 or Pakg/m^3m/s^3timesExplanation / Answer
The question can be solved as follows:
Being proton and electron have same magnitude of charge, same amount of force on both electron and proton.
But mass of proton is 1836 times greater than that of electron. So the velocity would be in the ratio of 1 : 1836 for proton and electron.
They meet at a particular time, say t. If x be the distance covered by proton from the plate where from it has started, then x is proportional to 1 and the remaining distance 4.09 - x will be proportional to 1836.
So dividing, x/(4.09 - x) = 1/1836
=> 1836x = 4.09 - x
=> 1837x = 4.09
Hence, x = 0.0022 cm
So the proton and electron pass each other at a distance 0.0022 cm from the proton released plate.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.