A spring and block are in the arrangement of the figure below. When the block is
ID: 1919067 • Letter: A
Question
A spring and block are in the arrangement of the figure below. When the block is pulled out to x = +2.5 cm, we must apply a force of magnitude 350 N to hold it there. We pull the block to x = +11.5 cm and then release it. (a) A spring in its relaxed state. The origin of an x axis has been placed at the end of the spring that is attached to a block. (b) The block is displaced by , and the spring is stretched by a positive amount x. Note the restoring force s exerted by the spring. (c) The spring is compressed by a negative amount x. Again, note the restoring force. For each of the following, find how much work the spring does on the block when the block moves from the first point given to the second point given (a) xi = 7.5 cm to x = 3.0 cm J (b) xi = 7.5 cm to x = -3.0 cm J (c) xi = 7.5 cm to x = -7.5 cm J (d) xi = 7.5 cm to x = -11.5 cm JExplanation / Answer
You first need to find your spring constant K =- F/x ; x is in cm so you need to convert that to meters K= 350/0.025m a) integral -kx from 0.075 to 0.03= (k(xi^2-xf^2))/2 = (350/0.025)(0.0752^2-0.03^2)/2=33.075 b) integral -kx from 0.075 to -0.03 = (350/0.025)(0.075^2-(-0.03^2)/2=33.075 c) Work done= 0 (350/0.025)(7.5^2-(-7.5)^2)/2=0 d) integral -kx from 0.075 to -0.115 = (350/0.025)(0.075^2-(-0.115^2)/2=-53.2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.