You are designing a diving bell to withstand the pressure of seawater at a depth
ID: 1918380 • Letter: Y
Question
You are designing a diving bell to withstand the pressure of seawater at a depth of 350 m . Part A What is the gauge pressure at this depth? (You can ignore the small changes in the density of the water with depth.) Part B At the 350m depth, what is the net force due to the water outside and the air inside the bell on a circular glass window 35.0cm in diameter if the pressure inside the diving bell equals the pressure at the surface of the water? (You may ignore the small variation in pressure over the surface of the window.) please show all workExplanation / Answer
a. gauge pressure ( P-P0) = gh = 1.03*10^3 * 9.8 * 350 = 3533 Atms
b. Pressure = F/A
F = PA = 3533 * 3.14 * 0.175 *0.175 = 339.75 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.