You are designing a centrifuge to spin at a rate of 15,850 rev/min. (a) Calculat
ID: 1667892 • Letter: Y
Question
You are designing a centrifuge to spin at a rate of 15,850 rev/min. (a) Calculate the maximum centripetalacceleration that a test-tube sample held in the centrifuge arm15.8 cm from the rotation axis mustwithstand.m/s2
(b) It takes 1 min, 13 s for the centrifuge to spin up to its maximum rateof revolution from rest. Calculate the magnitude of the tangentialacceleration of the centrifuge while it is spinning up, assumingthat the tangential acceleration is constant.
m/s2
(a) Calculate the maximum centripetalacceleration that a test-tube sample held in the centrifuge arm15.8 cm from the rotation axis mustwithstand.
m/s2
(b) It takes 1 min, 13 s for the centrifuge to spin up to its maximum rateof revolution from rest. Calculate the magnitude of the tangentialacceleration of the centrifuge while it is spinning up, assumingthat the tangential acceleration is constant.
m/s2
Explanation / Answer
Given that =15850 rev/min = 1658.9 rad / s a) a = 2 r = 1658.9 2 *0.158 = 434842.9 m /s2 b) at = (1658.9 / 60-13) * 0.157 = 5.54m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.