A soccer ball may be treated as a thin spherical shell with radius 0.181 m and m
ID: 1913848 • Letter: A
Question
A soccer ball may be treated as a thin spherical shell with radius 0.181 m and mass 0.573 kg. The ball strikes the grass with a center of mass velocity 3.63 m/s along horizontal direction and angular velocity 26.2 rad/s. Assume the angular velocity vector is perpendicular to the direction of travel in the horizontal plane for the situation shown in the ?gure. The coe?cient of dynamic friction is = 0.181.
1.What is the initial kinetic energy of theball, i.e., when it ?rst strikes the grass?Answer in units of J
2.What is the magnitude of the initial angularmomentum with respect to the center of massof the ball?Answer in units of kg m2/s
A soccer ball may be treated as a thin spherical shell with radius 0.181 m and mass 0.573 kg. The ball strikes the grass with a center of mass velocity 3.63 m/s along horizontal direction and angular velocity 26.2 rad/s. Assume the angular velocity vector is perpendicular to the direction of travel in the horizontal plane for the situation shown in the ?gure. The coe?cient of dynamic friction is ½ = 0.181. 1.What is the initial kinetic energy of theball, i.e., when it ?rst strikes the grass?Answer in units of J 2.What is the magnitude of the initial angularmomentum with respect to the center of massof the ball?Answer in units of kg m2/sExplanation / Answer
K.E = 0.5mv2+0.5I2
I=2/3 mr2
1. so K.E = 8.07 J
2. angular momentum = I =0.327 kgm2/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.