Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Shrinking Loop. A circular loop of flexible iron wire has an initial circumferen

ID: 1912208 • Letter: S

Question

Shrinking Loop. A circular loop of flexible iron wire has an initial circumference of 163cm , but its circumference is decreasing at a constant rate of 12 0 cm/s due to a tangential pull on the wire The loop is in a constant uniform magnetic field of magnitude 0.700T , which is oriented perpendicular to the plane of the loop. Assume that you are facing the loop and that the magnetic field points into the loop. Find the magnitude of the emf epsilon induced in the loop after exactly time 2.00s has passed since the circumference of the loop started to decrease Find the direction of the induced current in the loop as viewed looking along the direction of the magnetic field

Explanation / Answer

Question : Find the (magnitude of the) emf EMF induced in the loop after exactly time 2.00 s has passed since the circumference of the loop started to decrease.

A circular loop of flexible iron wire has an initial circumference of 163 cm, but its circumference is decreasing at a constant rate of 13.0 cm/s due to a tangential pull on the wire. The loop is in a constant uniform magnetic field of magnitude 1.00 T, which is oriented perpendicular to the plane of the loop. Question : Find the (magnitude of the) emf EMF induced in the loop after exactly time 2.00 s has passed since the circumference of the loop started to decrease.

A circular loop of flexible iron wire has an initial circumference of 163 cm, but its circumference is decreasing at a constant rate of 13.0 cm/s due to a tangential pull on the wire. The loop is in a constant uniform magnetic field of magnitude 1.00 T, which is oriented perpendicular to the plane of the loop. Question : Find the (magnitude of the) emf EMF induced in the loop after exactly time 2.00 s has passed since the circumference of the loop started to decrease.

A circular loop of flexible iron wire has an initial circumference of 163 cm, but its circumference is decreasing at a constant rate of 13.0 cm/s due to a tangential pull on the wire. The loop is in a constant uniform magnetic field of magnitude 1.00 T, which is oriented perpendicular to the plane of the loop. Best Answer a = ( circumference ^2 )/ 4 pi = 1.344859 e-3 meter square

= d b / dt

b = B. d A cos
is 0 when B field is perpendicular to the plane of the loop

b = 1T * 1.344859 e-3 = 1.344859 e-3 volt or 1.344859 mV Best Answer a = ( circumference ^2 )/ 4 pi = 1.344859 e-3 meter square

= d b / dt

b = B. d A cos
is 0 when B field is perpendicular to the plane of the loop

b = 1T * 1.344859 e-3 = 1.344859 e-3 volt or 1.344859 mV a = ( circumference ^2 )/ 4 pi = 1.344859 e-3 meter square

= d b / dt

b = B. d A cos
is 0 when B field is perpendicular to the plane of the loop

b = 1T * 1.344859 e-3 = 1.344859 e-3 volt or 1.344859 mV
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote