Shows a lightweight plank supported at its right end by a 7.0 mm. diameter rope
ID: 1466215 • Letter: S
Question
Shows a lightweight plank supported at its right end by a 7.0 mm. diameter rope with a tensile strength of 6.0 Times 10^7 N/m^2. what is the maximum force that the rope can support? Express your answer to two significant figure and include the appropriate units. Part B what is the greatest distance, measured from the pivot, that the center of gravity of an 500 kg piece of heavy machinery can be placed without snapping the rope? Express your answer to two significant figures and includes the appropriate units.Explanation / Answer
tensile strength T = F/A
radius = r = 7/2 = 3.5 mm
A = area = pi*r^2
maximum force = Fmax = T*A = 6*10^7*pi*(3.5*10^-3)^2 = 2309.1 N <<------answwer
-------------
part(B)
net torque about pivot = 0
Fmax*L = m*g*x
2309.1*3.5 = 500*9.8*x
x = 1.65 m <<---------answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.