Shown in the figure below is a 5 meter, 10 kg uniform ladder leaning on a fricti
ID: 1499941 • Letter: S
Question
Shown in the figure below is a 5 meter, 10 kg uniform ladder leaning on a frictionless wall at an angle of 60 degrees to the floor. The COM for the ladder is located half-way up the ladder. The floor has a static coefficient of friction equal to 0.42. A person climbs the ladder and above some point the ladder slips out and falls. Calculate the following at the point where the person is at the maximum distance up along the ladder before it slips. Calculate the normal force of the floor on the ladder with the person a distance d along the length of the ladder. Calculate the normal force of the wall on the ladder with the person a distance d along the length of the ladder. Calculate the greatest distance, d, along the length of the ladder a person can climb without the ladder slipping.Explanation / Answer
let
m = 10 kg
L = 5 m
M = 85 kg
mue_s = 0.42
a) N = (m+M)*g
= (10 + 85)*9.8
= 931 N <<<<<<<<--------------Answer
b) Apply, Fnetx = 0
Nw - N*mue_s = 0
Nw = N*mue_s
= 931*0.42
= 391 N <<<<<<<<--------------Answer
c)
Apply net torque about the bottom is zero.
m*g*(L/2)*sin(30) + M*g*d*sin(30) - Nw*L*sin(60) = 0
m*g*L/4 + M*g*d/2 - Nw*L*sin(60) = 0
M*g*d/2 = Nw*L*sin(60) - m*g*L/4
d = (2/(M*g))*(Nw*L*sin(60) - m*g*L/4)
= (2/(85*9.8))*(391*5*sin(60) - 10*9.8*5/4)
= 3.77 m <<<<<<<<--------------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.