A crane is being used to lift a container onto a cargo ship. You program the cra
ID: 1911687 • Letter: A
Question
A crane is being used to lift a container onto a cargo ship. You program the crane so that it lifts the container with a constant positive acceleration, a, during the first half of the lift and with a constant negative acceleration of the same magnitude, -a, during the second half of the lift. You want to do this so that the maximum speed of the crane is 3.0 m/s. The containers are initially at rest on the dock.
The container has a mass of 1500 kg and the total distance the container is lifted is 3.5 m.
What is the maximum power the crane must provide to the container during lift?
Give you answer in Watts to four digits. Do not include units in your answer.
Explanation / Answer
during first half
v^2 = 2a*(3.5/2)
a = 2.57 m/s2
force = ma
= 1500*2.57
= 3857.1429 N
power = Fv
= 11571.4286
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.