A cowboy sits at a bar and orders a drink. the bartender on the other end of the
ID: 1494872 • Letter: A
Question
A cowboy sits at a bar and orders a drink. the bartender on the other end of the bar fills a glass and slides it down the bar with it stopping right in front of the cowboy. if the filled glass has a mass of 0.75 kg and the coefficient of friction between the bar and glass is 0.35. What speed must the bartender release the glass for it to slide 2.5 meters and come to rest infront of the cowboy? What speed must the cowboy push the empty glass back (0.25 kg) to return it to rest in front of the bartender?
Explanation / Answer
apply from Eenrgy conservation
v^2 = 2as
here accleration a = ug
so
V^2 = 2 * 0.35 * 9.8 * 2.5
V = 4.14 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.