A couple thinking about retirement decide to put aside $3,500 each year in a sav
ID: 2800942 • Letter: A
Question
A couple thinking about retirement decide to put aside $3,500 each year in a savings plan that earns 9% interest. In 15 years they will receive a gift of $15,000 that also can be invested. a. How much money will they have accumulated 30 years from now? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) Accumulated savings $ b. If their goal is to retire with $850,000 of savings, how much extra do they need to save every year? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) Additional annual savings needed $
Explanation / Answer
a) FV of savings can be calculated using FV function
N = 30, PMT = 3,500, PV = 0, I/Y = 9% => Compute FV = $477,076.38
Similarly, the future value of gift
N = 15, PMT = 0, PV = 15,000, I/Y = 9% => Compute FV = $54,637.24
=> Accumulated savings = $531,713.62
b) Shortfall = 850,000 - 531,713.62 = 318,286.38
Additional savings can be calculated using PMT function
N = 30, I/Y = 9%, PV = 0, FV = 318,286.38
=> Compute PMT = $2,335.06 is the additional annual savings.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.