A cowboy ties up one end of a rope of 10.0 m and 0.200 kg to a post and pulls fr
ID: 1725347 • Letter: A
Question
A cowboy ties up one end of a rope of 10.0 m and 0.200 kg to a post and pulls from the other end; in order to stretch the rope horizontally with a tension of 80.0 N. a) Calculate the speed of the transversal waves in the rope. b) If the cowboy moves the rope vertically one end of the rope with a frequency of 6.00 Hz, what is for the transversal waves inch the rope? c) The cowboy pulls with more strength, doubling the tension to 160.0 N. With which frequency must the free end of the rope move up and down in order to produce transversal waves with the same as in (a)?Explanation / Answer
a. v = (T/m) T = Tension = 80.0 N, m = massper unit length = 0.200 /10.0 = 0.0200 kg/m speed of waves inrope v = (80.0/ 0.0200) = 63.24 m/s b. Wavelength = v/ f = 63.24 /6.0 = 10.54 m c. v' = (160/0.0200) = 89.44 m/s newfrequency f' = v'/ = 89.44 /10.54 = 8.48 HzRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.