A merry-go-round with, radius 3 m rotates freely with an angular speed of 2? rev
ID: 1909254 • Letter: A
Question
A merry-go-round with, radius 3 m rotates freely with an angular speed of 2? rev/s. Its kinetic energy is 4000 J. A 50 kg person running tangential to the rim of the merry-go-round at 3 m/s jumps onto its rim and holds on. Before jumping on the merry-go-round, the person was moving in the same direction as the merry-go-round's rim. (you may not assume the MGR is a disk) A. What is the Inertia of the MGR? B. What is the final angular speed of the merry-go-round and the person after the person jumps on? *SHOW WORK on how to get answers please*Explanation / Answer
As we know
Rotational Kinetic Energy = 0.5*I2
Therefore
0.5*I*(2*2)2 = 4000
Therefore
I = 50.66 Kgm2
Apply Law of Conservation of Angular momentum
I + MvR = Ifinalfinal
50.66*12.566 + 50*3*3 = (50.66 + 50*3^2)*final
final = 2.17 rad/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.