A merry-go-round with rotational inertia 39kg middot m2 rotates clockwise at 1.0
ID: 1905535 • Letter: A
Question
A merry-go-round with rotational inertia 39kg middot m2 rotates clockwise at 1.0rad/s. Find the direction of the merry-go-round's angular momentum. Find the magnitude of the merry-go-round's angular momentum. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Find the direction of the torque needed to stop the merry-go-round in 13s. Find the magnitude of the torque needed to stop the merry-go-round in 13s. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
a) using right hand rule... DOWNWARD
b) angular momentum = inertia * speed = 39 * 1 = 39 kg-m^2/s
c) torque must be opposite ang momentum, so UPWARD
d) torque = ang momentum / time = 39/13 = 3.0 N-m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.