A mass m = 13.0 kg is pulled along a horizontal floor, with a coefficient of kin
ID: 1908082 • Letter: A
Question
A mass m = 13.0 kg is pulled along a horizontal floor, with a coefficient of kinetic friction ?k = 0.08, for a distance d = 6.7 m. Then the mass is continued to be pulled up a frictionless incline that makes an angle ? = 38.0? with the horizontal. The entire time the massless rope used to pull the block is pulled parallel to the incline at an angle of ? = 38.0? (thus on the incline it is parallel to the surface) and has a tension T = 45.0 N. 1) What is the work done by tension before the block gets to the incline in J AND What is the work done by friction as the block slides on the flat horizontal surface in J ?
Explanation / Answer
the work done by friction as the block slides on the flat horizontal surface in J =130*.08*6.7=69.68j
work by tension=45*6.7*cos38=237.58j
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.