A mass m 1 = 5 kg rests on a frictionless table and connected by a massless stri
ID: 1280120 • Letter: A
Question
A mass m1 = 5 kg rests on a frictionless table and connected by a massless string to another mass m2 = 3.6 kg. A force of magnitude F = 40 N pulls m1 to the left a distance d = 0.77 m.
1)How much work is done by the force F on the two block system? J
2)How much work is done by the normal force on m1 and m2? J
3)What is the final speed of the two blocks? m/s
4)How much work is done by the tension (in-between the blocks) on block m2? J
5)What is the tension in the string? N
6)The net work done by all the forces acting on m1 is:
positive
zero
negative
7)What is the NET work done on m1?
1m1Explanation / Answer
Acceleration of the System => a = F/(m1 + m2) = 4.65 m/s2
1.) Work done by F on system = F.s = 40x0.77 = 30.8 J
2.) Work done by Normal = 0 , because no displacement in the direction of normal force.
3.) Final speed of the blocks = v = sqrt(2as) = 2.68 m/s
4.) Now , Tension , T = m2a = 16.74 N
Work done by Tension = T.s = 16.74X0.77 = 12.88 J
5.) Tension in the String = 16.74 N
6.) Net work done by all force on m1 is positive .
because Fnet = F - T = 40 - 16.74 = 23.26 N towards left , same as the direction of displacement
7.) Net work done on m1 = Fnet xa = 23.26x4.65 = 108.16 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.