A mass is bouncing up and down (oscillating) on a spring. It takes 0.6 sec to go
ID: 1486164 • Letter: A
Question
A mass is bouncing up and down (oscillating) on a spring. It takes 0.6 sec to go from the highest to the lowest position, a distance of 8 cm. What is the amplitude of the motion? What is the period of the motion? What is the frequency of the motion? How many oscillations does it make in 9 seconds? Some red light has a wavelength of 620 nm (nanometers). What is the speed of the light? What is the frequency of the light? Some blue light has wavelength 460 nm. Is it faster, slower, or the same speed as the red light? Does the blue light have higher, lower, or the same frequency as the red light? Do red light or blue light photons have more energy, or are they the same?Explanation / Answer
amplitude of spring and mass is equal to maximum distance tarvel by mass either side of spring
so Ans1- 4cm
ans 2
time peroid is define as the time required to return its orginal postion
=2*0.6=1.2 sec
ans 3-
f=1/T=1/1.2=0.833 sec-1
ans 4
oscillation in 9 sec
9/1.2=7.5 oscillation
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.