Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A mass hangs from a fixed pulley. The mass is released from rest. Find the speed

ID: 1560090 • Letter: A

Question

A mass hangs from a fixed pulley. The mass is released from rest. Find the speed of the mass when it hits the ground. Assume the pulley is a solid disk or radius r = 0.25m. Two masses hang from a fixed pulley. The masses are released from rest with the heavier mass, m_2, starting at 1.7m above the floor. Find the speed of the masses when m_2 hits the ground. Assume the pulley is a hoop will all the mass on the outer edge (it has spokes of negligible mass). A cart, mass and pulley system are released from rest as shown. Find the velocity of the mass when it hits the ground.

Explanation / Answer

total initial energy Ei = mb*g*h

total final enregy Ef = Ka + Kb


Ef = (1/2)*Ia*wa^2 + (1/2)*mb*vb^2

wa = vb/r

Ia = (1/2)*ma*r^2

Ef = (1/2)*(1/2)*ma*vb^2 + (1/2)*mb*vb^2

Ef = (ma/4 + mb/2)*vb^2


from energy conservation

total energy at any point is constant


Ef = Ei

(ma/4 + mb/2)*vb^2 = mb*g*h

(8/4 + 2.6/2)*vb^2 = 2.6*9.8*0.85


vb = 2.56 m/s <<<<<<------answer

=============================


H2


total initial energy Ei = m2*g*h

total final enregy Ef = Kp + K2


Ef = (1/2)*Ip*wp^2 + (1/2)*m2*v2^2

wp = v2/r

Ip = mp*r^2

Ef = (1/2)*mp*v2^2 + (1/2)*m2*v2^2

Ef = (mp/2 + m2/2)*v2^2


from energy conservation

total energy at any point is constant


Ef = Ei

(mp/2 + m2/2)*v2^2 = m2*g*h

(15/2 + 11/2)*v2^2 = 11*9.8*1.7


v2 = 3.75 m/s <<<<<<------answer

=========================

H3

total initial energy Ei = m2*g*h

total final energy Ef = K1 + K2 + Kp

Ef = (1/2)*m1*v2^2 + (1/2)*m2*v2^2 + (1/2)*Ip*wp^2

Ip = (1/2)*mp*r^2


wp = v2/r

Ef = (1/2)*m1*v2^2 + (1/2)*m2*v2^2 + (1/2)*(1/2)*mp*v2^2

Ef = (m1/2 + m2/2 + mp/4 )*v2^2


from energy conservation

total energy at any point is constant


Ef = Ei

(m1/2 + m2/2 + mp/4)*v2^2 = m2*g*h

(3.2/2 + 4.9/2 + 4.6/4)*v2^2 = 4.9*9.8*2.4


v2 = 4.71 m/s <<<<<<------answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote