A mass (m = 10 kg) is attached to a spring and with simple harmonic motion along
ID: 1497489 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
2)
x = 6 * cos(pi/4 * t)
as x = A * cos(w * t)
where A is amplitude
w is the angular frequency
i) comparing both the equations
A = 6 m
the amplitude is 6 m
ii)
angular frequency = w
angular frequency = pi/4 rad/s
angular frequency = 1.571 rad/s
iii)
frequency = w/2pi
frequency = (pi/4)/(2pi)
frequency = 1/8 Hz
the frequency is 0.125 Hz
iv)
period of motion = 1/f
period of motion = 1/(1/8)
period of motion = 8 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.