A mass is attached to the end of a spring and set into simple harmonic motion wi
ID: 2000592 • Letter: A
Question
A mass is attached to the end of a spring and set into simple harmonic motion with an amplitude A on a horizontal frictionless surface. Determine the following in terms of only the variable A.
(a) Magnitude of the position (in terms of A) of the oscillating mass when its speed is 50% of its maximum value.
_________A
(b) Magnitude of the position (in terms of A) of the oscillating mass when the elastic potential energy of the spring is 50% of the total energy of the oscillating system.
_________A
Explanation / Answer
a) position is given by x = Acos(wt)
then v= dx/dt = -wA cos(wt)
v = Vmax (coswt)
so at some position , v and x related as
x^2 = 1 - v^2
so when v = 0.50Vmaax
then x = A ( sqrt(1 - 0.50^2)) = 0.866 A
Ans. 0.866A
b) PE + KE = constant
when PE = 0.50PEmax
then KE = 0.50KEmax
kx^2 /2 = 0.50kA^2 /2
x = sqrt(0.50)A = 0.707A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.