A mass m 1 = 5.4 kg rests on a frictionless table and connected by a massless st
ID: 1327635 • Letter: A
Question
A mass m1 = 5.4 kg rests on a frictionless table and connected by a massless string to another mass m2 = 5.4 kg. A force of magnitude F = 40 N pulls m1 to the left a distance d = 0.85 m.
1)How much work is done by the force F on the two block system?
2)How much work is done by the normal force on m1 and m2?
3)What is the final speed of the two blocks?
4)How much work is done by the tension (in-between the blocks) on block m2?
5)What is the tension in the string?
6)The net work done by all the forces acting on m1 is:
positive
zero
negative
7)What is the NET work done on m1?
Explanation / Answer
Here ,
1) work done by the force F
work done = F * d
work done = 40 * 0.85
work done = 34 J
the work done by F on blocks is 34 J
2)
as the normal force is perpendicular to the direction of motion
the work done by normal force is zero
3)
Using work energy theorum
change in kinetic energy = net work done
0.5 * (5.4 + 5.4) * v^2 = 34
solving for v
v = 2.51 m/s
the speed of blocks is 2.51 m/s
4)
work done by tension =change in kinetic energy of m2
work done by tension = 0.5 * 5.4 * 2.51^2
work done by tension = 17 J
the work done by tension on m2 is 17 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.