A horizontal force Fa pushes two blocks across a horizontal, frictionless surfac
ID: 1907595 • Letter: A
Question
A horizontal force Fa pushes two blocks across a horizontal, frictionless surface as shown in the figure below. The blocks have masses of m1=7.0kg and m2=5.0kg. If the magnitude of Fa is 60N, what is the magnitude of the force exerted by block 1 on block 2? 25 N
Need explanation please!
Explanation / Answer
We generally do not answer the questions of those who are having low rating. You are having a rating of "65%". Please rate all answers and improve your rating. Even if you find the answers are incorrect, rate them as not helpful. But do rate them for the good of both of us. Thanks!! Coming to the problem FBD of m1: Let m2 applies a force F on m1 Frictionless surface =>Fa-F = 7a.......(1) FBD of m2: m1 also applies a force of F on m2 (From Newton's Third Law) =>F = 5a......(2) Fa-F = 7a =>Fa-5a = 7a =>Fa = 12a =>a = 60/12 = 5 m/s^2 So the magnitude of the force exerted by block 1 on block 2 = F = 5a = 5*5 = 25 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.