A horizontal circular platform rotates counterclockwise about its axis at the ra
ID: 1470695 • Letter: A
Question
A horizontal circular platform rotates counterclockwise about its axis at the rate of 0.851 rad/s. You, with a mass of 73.1 kg, walk clockwise around the platform along its edge at the speed of 1.05 m/s with respect to the platform. Your 20.3-kg poodle also walks clockwise around the platform, but along a circle at half the platform's radius and at half your linear speed with respect to the platform. Your 17.1-kg mutt, on the other hand, sits still on the platform at a position that is 3/4 of the platform's radius from the center. Model the platform as a uniform disk with mass 90.3 kg and radius 1.83 m. Calculate the total angular momentum of the system.
Explanation / Answer
Moment of inertia of the platform,
I =(1/42m*r^2,
=(1/2)*90.3*1.83^2 =151.20 kg*m^2
Angular speed of the platfrom,
w=0.851 rad/s (counter clockwise)
Momentum of inertia of the man,
I1=m1*r1^2=73.1*1.83^2
=244.8 kg*m^2
Speed of man = w*r-v=.851*1.83-1.05 =.507 m/s
Angular speed of the man.
w1= .507/r =.207 rad/s
Moment of inertia of poddle,
I2 = m2*r2^2
= 20.3*(1.83/2)^2
=16.99 kg*m^2
Speed of the poddle = .851*(1.83/2)-.507/2=0.779-.254 =.525m/s
angular speed of poddle w2= .254/(r/2) =.573 rad/s
Moment of inertia of mut
I3=m3*r3^2=17.1((3/4)*1.83) =23.47 kg*m^2,
Angular speed w3=.851 rad/s
Total angular momentum,
= I1w1+I2w2+I3w3+Iw
=220.03kg*m^2/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.