A horizontal block-spring system with the block on a frictionless surface has to
ID: 1307337 • Letter: A
Question
A horizontal block-spring system with the block on a frictionless surface has total mechanical energy E = 52.6 J and a maximum displacement from equilibrium of 0.277 m.
(a) What is the spring constant? N/m
(b) What is the kinetic energy of the system at the equilibrium point? J
(c) If the maximum speed of the block is 3.45 m/s, what is its mass? kg
(d) What is the speed of the block when its displacement is 0.160 m? m/s
(e) Find the kinetic energy of the block at x = 0.160 m. J
(f) Find the potential energy stored in the spring when x = 0.160 m. J
(g) Suppose the same system is released from rest at x = 0.277 m on a rough surface so that it loses 16.3 J by the time it reaches its first turning point (after passing equilibrium at x = 0). What is its position at that instant? m
Explanation / Answer
a)0.5kx^2=E
or 0.5*k*0.277^2=52.6
or k=1371.06 N/m
b)KE=52.6 J
c)0.5mv^2=E
or 0.5*m*3.45^2=52.6
or m=8.84 kg
d)conserving energy,
0.5*0.16^2*1371.06+0.5*8.84*v^2=52.6
or v=2.816 m/s
e) KE=0.5mv^2
=0.5*8.84*2.816^2
=35.05 J
f)potential energy=0.5kx^2
=0.5*1371.06*0.16^2
=17.55 J
g)0.5*1371.06*A^2=52.6-16.3
or A=0.23 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.