Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A conical pendulum in which the bob ( a samll object at the lower end of the cor

ID: 1906865 • Letter: A

Question

A conical pendulum in which the bob ( a samll object at the lower end of the cord) moves in a horizontal circle at constant speed. (The cord sweeps out a cone as the bob rotates) The bob has a mass of .040kg, the string has legth L=.90 m and negligible mass, and the bob follows a circular path of circumference .94 m. What are A)The tension in the string and B)the period of the motion? PLEASE show all formulas and work, with proper variables. I will rate right away, thanks! Please DO NOT copy and paste another answer, I have found others and they don't make sense. Please work this one through, and provide a final answer so that I can verify with the back of the book that it is right, thanks!!

Explanation / Answer

First of all in these questions is to find mg. mg = 0.04 kg x 9.8 m/s^2 = 0.392 N Next you need to find the angle. Use arccos (thats cos-1 on your calculator) arccos((0.96/(2pi))/0.67) = 76.82 degrees from horizontal. Next you need to find the force required to pull the bob out to 76.82 degrees. mg/tan(angle) = horizontal force 0.392/tan(76.82) = 0.091812 N 0.091812 N = Centripetal force. 0.091812/mass = centripetal acc 0.091812/0.04 = 2.2953 m/s^2 centripetal acc = v^2/r v^2 = acc x r = 2.2953 x (0.96/(2pi)) = 0.3507, sq-root = v = 0.5922 m/s What is the tension in the string? Using above information: 76.82 degrees from horizontal. mg = 0.392 N 0.392/sin(76.82) = 0.4026 N (answer) (b) What is the period of the motion? 0.96m/0.5922 m/s = 1.621 secs (answer)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote