Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Unpolarized light whose intensity is 1.20 W/m2 is incident on the polarizer in t

ID: 1906463 • Letter: U

Question

Unpolarized light whose intensity is 1.20 W/m2 is incident on the polarizer in the figure. (a) What is the intensity of the light leaving the polarizer? W/m2 (b) If the analyzer is set at an angle of ? = 75? with respect to the polarizer, what is the intensity of the light that reaches the photocell? W/m2

Unpolarized light whose intensity is 1.20 W/m2 is incident on the polarizer in the figure. (a) What is the intensity of the light leaving the polarizer? W/m2 (b) If the analyzer is set at an angle of ? = 75? with respect to the polarizer, what is the intensity of the light that reaches the photocell? W/m2

Explanation / Answer

Not much of a diagram, but I'll assume there are two polarizers. Unpolarized light at intensity I0 = 1.2 W/m^2 enters the 1st polarizer. In this situation the polarized light has 1/2 the ave. intensity of the incident light (see ref.). Ave. intensity of light leaving the 1st polarizer I1 = I0/2 = 0.6 W/m^2 Intensity of light leaving the 2nd polarizer is I1*cos^2(70 deg) = 0.6*0.1170 = 0.07019 W/m^2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote