Unpolarized light that has an intensity of lo 850 W/m2 is incident on a series o
ID: 2031005 • Letter: U
Question
Unpolarized light that has an intensity of lo 850 W/m2 is incident on a series of polarizing filters as shown in Figure. 0° a? 90° 1) If the itensity of the light after the final fiter is 13-66 w/m2, what is the orientation of the second polarizer reative to the x axis (denoted q in the figure)? Enter the smaler possible angle between 0 and 90 Hint: cos(90 )in and 2 sin cos -: sin 20. (Express your answer to two significant figures.) You currently have O submissions for this question. Only 10 submission are alowed You can make TO more submissions for this question.Explanation / Answer
Intensity of light coming from first polarizer I1 = Io/2
theta is the angle made by second polariaer with the vertical
Intensity of light coming from second polarizer I2 = I1*(costheta)^2 = (Io/2)*(costheta)^2
Intensity of light coming from third polarizer I3 = I2*(cos(90-theta))^2 = I2*(sintheta)^2 = (Io/2)*(costheta)^2*(sintheta)^2
given I3 = 66 W/m^2
(Io/2)*(costheta)^2*(sintheta)^2 = 66
(I0/2)*(sintheta*costheta)^2 = 66
(I0/8)*(2*sintheta*costheta)^2 = 66
I0/8 *(sin(2theta))^2 = 66
(850/8)*(sin(2theta))^2 = 66
(sin(2theta))^2 = 66*8/850
sin(2theta) = 0.788
theta = 26 degrees
angel made with x axis q = 90 - theta = 64
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.