Unpolarized light whose intensity is 1.76 W/m2 is incident on the polarizer in t
ID: 1324317 • Letter: U
Question
Unpolarized light whose intensity is 1.76 W/m2 is incident on the polarizer in the drawing. (a) What is the intensity of the light leaving the polarizer? (b) If the analyzer is set at an angle of = 43.0 with respect to the polarizer, what is the intensity of the light that reaches the photocell?
Unpolarized light whose intensity is 1.76 W/m2 is incident on the polarizer in the drawing. (a) What is the intensity of the light leaving the polarizer? (b) If the analyzer is set at an angle of = 43.0 with respect to the polarizer, what is the intensity of the light that reaches the photocell?Explanation / Answer
Given that, I0 = 1.76 W/m2
(a)
Unpolarized light always loses half its intensity on passing through an ideal polarizer
I1 = 1/2(I0) = 1.76/2 = 0.88 W/m2
Hence, I1 = 0.88 W/m2
(b) I2 = I1 Cos2(theta) = 0.88 Cos2(43)
I2 = 0.88 Cos2(43) W/m2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.