Unpolarized light whose intensity is 1.80 W/m 2 is incident on the polarizer in
ID: 1262275 • Letter: U
Question
Unpolarized light whose intensity is 1.80 W/m2 is incident on the polarizer in the figure.
(a) What is the intensity of the light leaving the polarizer?
(b) If the analyzer is set at an angle of ? = 76? with respect to the polarizer, what is the intensity of the light that reaches the photocell?
Unpolarized light whose intensity is 1.80 W/m2 is incident on the polarizer in the figure. (a) What is the intensity of the light leaving the polarizer? (b) If the analyzer is set at an angle of ? = 76° with respect to the polarizer, what is the intensity of the light that reaches the photocell?Explanation / Answer
Unpolarized light at intensity I0 = 1.80 W/m^2 enters the 1st polarizer. In this situation the polarized light has 1/2 the ave. intensity of the incident light (see ref.).
Ave. intensity of light leaving the 1st polarizer I1 = I0/2 = 0.9 W/m^2
Intensity of light leaving the 2nd polarizer is 0.9*cos^2(76 deg) = ? ------------------------ ans )
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.