Unpolarized light whose intensity is 1.90 W/m 2 is incident on the polarizer in
ID: 1264628 • Letter: U
Question
Unpolarized light whose intensity is 1.90 W/m2 is incident on the polarizer in the figure.
(a) What is the intensity of the light leaving the polarizer?
____________W/m2
(b) If the analyzer is set at an angle of ? = 78? with respect to the polarizer, what is the intensity of the light that reaches the photocell?
____________W/m2
Explanation / Answer
1) lose half at polarizer so 1.9/2 = 0.95 W/m^2
2) I = 0.95*cos(78 degrees)^2=0.041 W/m^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.