Two cylinders with the same mass density ?C = 713.0 kg / m3 are floating in a co
ID: 1904871 • Letter: T
Question
Two cylinders with the same mass density ?C = 713.0 kg / m3 are floating in a container of water (with mass density ?W = 1025.0 kg / m3). Cylinder #1 has a length of L1 = 20.0 cm and radius r1 = 5.0 cm. Cylinder #2 has a length of L2 = 10.0 cm and radius r2 = 10.0 cm. If h1 and h2 are the heights that these cylinders stick out above the water, what is the ratio of the height of Cylinder #2 above the water to the height of Cylinder #1 above the water (h2 / h1)? h2 / h1 =Explanation / Answer
buyont force= weight of cylinder...... so vdg=mg...=>a*h*d=m where a is crossection area of cylinder and h is height it is immersed and d id density of solution, here v is volume of immersed portion..and mass of cylinder=D*H*a where D is density of cylinder and H is total height of cylinder...... so h=m/ad...=>h=D*H/d....... here D and d are same for both cylinders, so h1/h2=H1/H2...=>h2/h1=10/20=0.5
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.