A screen is illuminated by 411 nm light as shown in the figure below. The distan
ID: 1898210 • Letter: A
Question
A screen is illuminated by 411 nm light as shown in the figure below. The distance from the slits to the screen is 6.4 m. Figure: Not drawn to scale. Find the minimum positive phase angular value such that I/I0 = 46%, where I0 is the intensity at the central maximum and I is the intensity at the position y on the screen. Answer in units of degree Find the difference in path length for the rays from the two slits. Answer in units of nm Find the minimum positive angular value ; i.e., an angle within the central maximum. Answer in units of degreeExplanation / Answer
009)
I/I0 = cos2(/2)
0.46 = cos2(/2)
= 94.6 degrees
010)
= /2 = 411*1.65088/(2*3.1416) = 108 nm
011)
= d sin
sin = /d = 108e-9/0.82e-3
= 0.007546 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.