A scientist measured the properties of a newly synthesized gas molecule. At 55.0
ID: 887927 • Letter: A
Question
A scientist measured the properties of a newly synthesized gas molecule. At 55.00 °C and 2.090 atm, the specific volume is found to be 0.4947 L/g.
A) Using the ideal gas law, find the molar mass of the molecule. (please show all units and unit cancellations)
B) After conducting additional experiments, the scientist measures the critical temperature and pressure of this gas as 308.3 K and 6.14 bar. Was it a good idea in part A to assume that the gas was ideal at those conditions?
C) Comparing the physical properties in A and B to known compounds, what molecule do you think this scientist synthesized?
Explanation / Answer
a) PV = nRT
PV =wgt*RT/molar mass
molar mass = wgt*RT/PV (since dencity = wgt/V)
= dencity*RT/P (since dencity = 1/494.7 L/Kg)
= 0.0821 L-atm/mole-K*(273+55)/494.7*2.09
= 0.026 kg/mol = 26g/mol
b) to liquify the gas we have to pressurise the gas at less than 308.3 K (critical temparature)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.