A screen is illuminated by 461 nm light shownin the figure below. The distance f
ID: 1758238 • Letter: A
Question
A screen is illuminated by 461 nm light shownin the figure below. The distance from the slits to the screen is7.8m. Find the minimum positive angular value theta, i.e., anglewithin the central maximum. Answer in units of degree.Given: the different in path length for the rays from the two slitis 121.12591nm. A screen is illuminated by 461 nm light shownin the figure below. The distance from the slits to the screen is7.8m. Find the minimum positive angular value theta, i.e., anglewithin the central maximum. Answer in units of degree.
Given: the different in path length for the rays from the two slitis 121.12591nm.
Explanation / Answer
Given: L = 7.8 m = 461 nm d = 121.12591 nm Then just use the equations you know. d=Ltan() [solve for theta, which if I understand correctlyshould be the correct answer] m=dsin() [in this case m=0 would describe the centralmax and m=1 would describe the next max] I'm a bit unsure exactly what you're asking for, but that should atleast get you started.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.