Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Light of wavelength 560 nm is incident normally on a film of water 0.0001 cm thi

ID: 1898188 • Letter: L

Question

Light of wavelength 560 nm is incident normally on a film of water 0.0001 cm thick. The index of refraction of water is 1.33. What is the wavelength of the light in the water? Answer in units of nm How many wavelengths are contained in the distance 2t, where t is the thick of the film? What is the phase difference between the wave reflected from top of the air-water interface and the wave reflected from the bottom of the water-air interface after it has traveled this distance (as an angle between 0 and 2 pi)? Answer in units of pi radians

Explanation / Answer

003)n = /n, = 560nm, n = 1.33

Therefore n = 560/1.33 = 421.053 nm

004)N = 2t/n, t = 0.0001cm,

Therefore N = 4.75

005) = +N = +4.75 = 5.75

Therefore Phase difference = 5.75-4 = 1.75

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote