A m2 = 4.25 kg mass is connected by a light cord to a m1 = 2.04 kg mass on a smo
ID: 1897866 • Letter: A
Question
A m2 = 4.25 kg mass is connected by a light cord to a m1 = 2.04 kg mass on a smooth surface (see the figure below).The pulley rotates about a frictionless axle and has a moment of inertia of 0.430 kg* m2 and a radius of 0.292 m. Assuming that the cord does not slip on the pulley, find the acceleration of m1. Answer= 3.68 m/s/s
What is the acceleration of m2?
http://img291.imageshack.us/img291/9084/imagecvi.png
Explanation / Answer
m2g -T1 = m2a T2 = m1a (T1-T2)x r = I x a/r ==> T1-T2 = I x a /r^2 = 5.04a....(1) T1 = 7.08a.....(2) a = 3.676 m/s2 acceleration is same for both..you got it right? what do you want from us to do?
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.