A m=1.36E3 kg satellite orbits at radiusR s =2.57*10 7 m about the center of a p
ID: 1744976 • Letter: A
Question
A m=1.36E3 kg satellite orbits at radiusRs=2.57*107 m about the center of a planet ofmass M with a speed of v=3,944 m/s. (Recall U=-GMm/ Rs.So the gravitational potential energy is zero at infinity.G=6.67*10 -11 N*m2/kg2.)a) What is the value of the mass M of the planet?
b) What is the total mechanical energy (K+U) of thesatellite?
I will give top score for someone help explained thisquestion...
A m=1.36E3 kg satellite orbits at radiusRs=2.57*107 m about the center of a planet ofmass M with a speed of v=3,944 m/s. (Recall U=-GMm/ Rs.So the gravitational potential energy is zero at infinity.G=6.67*10 -11 N*m2/kg2.)
a) What is the value of the mass M of the planet?
b) What is the total mechanical energy (K+U) of thesatellite?
I will give top score for someone help explained thisquestion...
Explanation / Answer
Mass of the satellite m=1.56 * 10 ^ 3 kgorbital radius Rs=2.54*107 m Orbital speed v=3,942 m/s Gravitational constant G=6.67*10 -11N*m2/kg2 (a). we know v = [ GM / R s ] from this we find mass of the planet m value (b). Total mechanical energy E = U + K where U = potential energy = -GMm / R s K = kinetic energy = ( 1/ 2) m v ^ 2 substitue values we get answer
(a). we know v = [ GM / R s ] from this we find mass of the planet m value (b). Total mechanical energy E = U + K where U = potential energy = -GMm / R s K = kinetic energy = ( 1/ 2) m v ^ 2 substitue values we get answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.