A disk with a diameter of 0.04 m is spinning about an axle perpendicular to the
ID: 1897184 • Letter: A
Question
A disk with a diameter of 0.04 m is spinning about an axle perpendicular to the disk and running through its center.a) How many revolutions per second would it have to rotate in order that the acceleration of the outer edge of the disk be 12 g's (i.e., 12 times the gravitational acceleration g)?
f = ?? rev/s
b) For the frequency determined in part (a), what is the speed of a point half way between the axis of rotation and the edge of the disk?
v1/2 = ?? m/s
c) At this same frequency, what is the period of rotation of this "halfway point"?
T = ??s
d) How long does it take a point on the edge of the disk to travel 1 km?
T1000m = ?? s
Explanation / Answer
1) a=2r --> =sqrt(a/r)=5880 rad/sec --> f=/2=936 rev/sec
b)v1/2=*R=5880*0.02/2=58.8 m/sec
c) f=936 rev/sec --> T=1/f=0.00106 sec
d)v=*R=5880*0.02=117.6 m/sec --> t=d/v=1000/117.6=8.5 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.