A dishwasher has a mean life of 12 years with an estimated standard deviation of
ID: 3070730 • Letter: A
Question
A dishwasher has a mean life of 12 years with an estimated standard deviation of 1.25 years ("Appliance life expectancy," 2013). Assume the life of a dishwasher is normally distributed. a.) State the random variable. b.) Find the probability that a dishwasher will last more than 15 years. c.) Find the probability that a dishwasher will last less than 6 years. d.) Find the probability that a dishwasher will last between 8 and 10 years. e.) If you found a dishwasher that lasted less than 6 years, would you think that you have a problem with the manufacturing process? Why or why not? f.) A manufacturer of dishwashers only wants to replace free of charge 5% of all dishwashers. How long should the manufacturer make the warranty period?
Explanation / Answer
a)
random variable X is life of a randomely chosen dishwasher which is normally distributed with mean =12 years and std deviation =1.25 years.
b)
c)
d)
e)
Yes as probability of that happening is very less
f)
for bottom 5% ; critical z =-1.645
therefore corresponsing warranty period =mean+z*Std deivaiton=12-1.645*1.25 =9.94 Years
for normal distribution z score =(X-)/xRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.