Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A disk with a diameter of 0.04 m is spinning with a constant velocity about an a

ID: 1454282 • Letter: A

Question

A disk with a diameter of 0.04 m is spinning with a constant velocity about an axle perpendicular to the disk and running through its center.

1.How many revolutions per second would it have to rotate in order for the acceleration of the outer edge of the disk to be 16 g's (i.e., 16 times the gravitational acceleration g)?   f =

2. For the frequency determined in part (a), what is the speed of a point half way between the axis of rotation and the edge of the disk? v1/2 =

3. At this same frequency, what is the period of rotation of this "halfway point"? T =

4. How long does it take a point on the edge of the disk to travel 1 km? T1000 =

Explanation / Answer

diameter of the disk, d=0.04 m


radius of the disk,r=0.02 m


1)

a=16*g


use,


a=r*w^2


16*9.8=0.02*(w^2)

W=88.544 rad/sec


W=88.544*1/(2pi) rev/sec


w=14.09 rev/sec


2)


speed, v=r*w


v=0.02*(88.544)


v=1.77 m/sec


3)


time period T=2pi/W


=2pi/(88.544)


=0.071 sec


4)

distance, d=1000 m


time taken, t=d/v


t=d/(r*w)


t=1000/(0.02*88.544)


t=564.7 sec or 9.41 min

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote