An electron is a subatomic particle (m = 9.11 x 10-31 kg) that is subject to ele
ID: 1895107 • Letter: A
Question
An electron is a subatomic particle (m = 9.11 x 10-31 kg) that is subject to electric forces. An electron moving in the +x direction accelerates from an initial velocity of +8.11 x 105 m/s to a final velocity of 1.21 x 106 m/s while traveling a distance of 0.0662 m. The electron's acceleration is due to two electric forces parallel to the x axis: F1 = 9.00 x 10-17 N, and , F2 which points in the -x direction. Find the magnitudes of (a) the net force acting on the electron and (b) the electric force .Explanation / Answer
Initial speed = 8.11 x 105 m/sec
Final speed = 12.1 x 105 m/sec
Gain in Kinetic energy = [(9.11 x 10-31)/2 ] [ (12.1x105)2 - (8.11x105)2]
= [(9.11 x 10-31)/2 ] x 80.63 x 1010
= 365.766 x 10-21 Joules
This energy gained by the particle is provided by the net force acting on it.
Let, F be the net force on it.
F.d = 365.766 x 10-21
where d is the distance moved = 0.0662 m
F = .5525 x 10-17 N
Given, F1 = 9 x 10-17 N
F = F1 + F2
F2 = - 8.4475 x 10-17 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.