A key falls from a bridge that is 50 m above the water. It falls directly into a
ID: 1886310 • Letter: A
Question
A key falls from a bridge that is 50 m above the water. It falls directly into a model boat, moving with constant velocity, that is 11 m from the point of impact when the key is released. What is the speed of the boat? A key falls from a bridge that is 50 m above the water. It falls directly into a model boat, moving with constant velocity, that is 11 m from the point of impact when the key is released. What is the speed of the boat? A key falls from a bridge that is 50 m above the water. It falls directly into a model boat, moving with constant velocity, that is 11 m from the point of impact when the key is released. What is the speed of the boat?Explanation / Answer
Accelerated motion falling key
d = 0.5 at^2 + Vo*t
Vo*t = 0 the key started from rest
d = 0.5at^2
50 m = 0.5 * 9.8m/s^2 *t^2
50 = 4.9 t^2
t^2 = 10.20
t = 3.19 s
Constant velocity motion, boat at constant velocity
d = vt
11 m = v*3.19
v = 3.45 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.