A jumbo jet of mass 21500-kg is flying in windy skies. At some point in time, wh
ID: 1328611 • Letter: A
Question
A jumbo jet of mass 21500-kg is flying in windy skies. At some point in time, when the airplane is pointing due north, the wind is blowing from the north and east. If the force on the plane from the jet engines is 38500 N due north, and the force from the wind is 13500 N in a direction 70.0degree south of west, what will be the magnitude and direction of the plane's acceleration at that moment? Enter the direction of the acceleration as an angle measured from due west (positive for clockwise, negative for counter-clockwise).Explanation / Answer
Force from jet engine = 38500j
Force from the wind = -13500cos70i - 13500sin70j
Net Force = -13500cos70i + 38500j- 13500sin70j
= -4617.27 i + 25814.15 j
Magnitude of the force = 25397.86 N
Angle = arcstan(25814.15/-4617.27) = -79.86°
F = Ma
Hence
25397.86 = 21500*a
a = 1.18
Angle = -79.86°
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.